close
متخصص ارتودنسی
جدایی نادر از سیمین یا صد و هشت گناه، یک فیلم خوب در مقیاس جهانی

برای حمایت از ما روی تبلیغات کلیک کنید


loading...

jaza نگاهی به سینمای جهان

نام فیلم: جدایی نادر از سیمین 2011     ژانر: درامکارگردان: اصغر فرهادیامتیاز از نظر من: 3.5/4قبل از هرچیزی باید تبریک بگم موفقیت های این فیلم رو چه از لحاظ جوایز و چه از لحاظ میزان تماشاچی. راستش می خواستم نقدی براین فیلم بنویسم اما در سایت های بسیار دیگری این کار قبلا انجام شده . نقد های زیادی چه از منتقدان داخلی و چه از خارجی و تقریبا تمامی نقد های موجود به یکدیگر شبیه و نزدیک بودند، بنابراین دیدم تکرار کردن دوباره آنها چندان جذاب نیست. از نظر بنده این فیلم چند نقطه ضعف و قوت…

جدایی نادر از سیمین یا صد و هشت گناه، یک فیلم خوب در مقیاس جهانی

محمد جزا پزشک بازدید : 666 چهارشنبه 4 خرداد 1390 نظرات ()

نام فیلم: جدایی نادر از سیمین 2011     ژانر: درام
کارگردان: اصغر فرهادی
امتیاز از نظر من: 3.5/4
قبل از هرچیزی باید تبریک بگم موفقیت های این فیلم رو چه از لحاظ جوایز و چه از لحاظ میزان تماشاچی. راستش می خواستم نقدی براین فیلم بنویسم اما در سایت های بسیار دیگری این کار قبلا انجام شده . نقد های زیادی چه از منتقدان داخلی و چه از خارجی و تقریبا تمامی نقد های موجود به یکدیگر شبیه و نزدیک بودند، بنابراین دیدم تکرار کردن دوباره آنها چندان جذاب نیست. از نظر بنده این فیلم چند نقطه ضعف و قوت دارد که توجه شما رو به آن جلب میکنم. اما اگه یه نقد کامل و جامع به این فیلم میخواهید به وبلاگ آقای مهدی وزیریان بروید اینم آدرسش:
http://moviereview.persianblog.ir/post/55/
 قبل از شروع یه نکته ای رو باید اینجا بگم اونم اینکه من این فیلم رو فقط یک بار دیدم اونم در سالن سینما. چون عادت کردم هر فیلمی رو نقد کنم باید دی وی شو در خونه اونم تنهایی  ببینم.اگه در آینده دی وی دی این فیلم به دستم رسید دوباره میبینمش و اگه چیز جدیدی از این فیلم به خاطرم اومد به این نقد اضافه میکنم.
نقاط قوت:
 1- صحنه افتتاحیه فیلم در دادگاه که به نظرم اوج هنر یک کارگردان بود. در سرتاسر این سکانس هیچ برشی وجود نداشت و در واقع سکانس-پلان (لانگ تیک) گرفته شده بود از نقطه نظر قاضی یا اگه خوب فکر کنیم خود ما (مخاطب) در مقام قاضی. که واقعا هم هیچ احتیاجی به نماهایی مانند کلوزاپ یا اور شولدر های پی درپی نبود زیرا تنها چیزی که اهمیت داشت صحبت های زن وشوهر بود.
2- تقریبا در تمامی نماهایی که نادر و سیمین با هم در صحنه حضور داشتند همیشه یک چیزی بینشان رو پر میکرد وحضور داشت که جدایی و فاصله ی بین آنها را به خوبی نشان می داد یک بار شیشه مات پنجره، یک بار خیابان و یک بار راهرو سالن دادگاه و ...
نقاط ضعف:
1- با اسم جدایی نادر از سیمین برای این فیلم زیاد موافق نیستم. به ظاهر جدایی زن از شوهر باید مسئله اصلی فیلم باشد اما در ادامه میبینیم که این مقوله در زیر سایه اتفاقات دیگری و مسئله مهم دیگری قرار می گیرد. ببینید در پنج دقیقه اول هر فیلمی (بسته به مدت زمان یک فیلم) باید کارگردان به ما بگوید قصد دارد چه چیزی را روایت میکند و حرف اصلیش چیست. فرهادی نیز به خوبی به تماشاگرش مسئله جدایی را منتقل میکند. به آن تماشاگری که در تیتراژ فیلم میبیند نوشته شده جدایی نادر از سیمین. بنابراین ما در پنج دقیقه اول فیلم با  یک جدایی روبه رو هستیم  پس در این صورت باید جدایی حرف اصلی فیلم باشد در حالی که در ادمه میبینیم اصلا این گونه نیست. من برای این فیلم اسم صد و هشت گناه را پیشنهاد می دهم زیرا به طور مستقیم و غیر مستقیم تقریبا به تمامی گناهان موجود در جهان اشاره می شود.
2- گرهی که در داستان به عنوان عامل ثانویه وارد میشود و مسیر داستان و جریان فیلم را به سمت دیگری می برد، طبیعتا باید ناشی از این جدایی باشد اما این گونه نیست. در فیلم میبینیم که انگار جدایی سیمین و رفتن او به خانه مادرش سبب میشود که نادر اقدام به گرفتن مستخدم کند که در نتیجه آن، اتفاقات دیگری که بین نادر و مستخدم پیش می آید را به دنبال دارد. اما در ادامه فیلم میبینیم که خود سیمین شاغل است یعنی سیمین هم همراه نادر صبحها بیرون از خانه هستند. پس اگر هیچ جدایی هم در کار نبود، نادر بازهم مجبور بود یک مستخدم استخدام کند. زیرا در خانه کسی نمی ماند که از پدرش پرستاری کند. از طرفی با نماهایی که در فیلم از لوازم خانگی منزل نادر میبینیم، متوجه میشویم وسایلی مانند ماشین ظرفشویی و لباسشویی هم دارند پس باز هم استخدام یک نفر برای انجام این نوع کار ها لازم نیست. در نتیجه استخدام یک پرستار و حتی یک مستخدم به دلیل قهر سیمین منتفی است. که متاسفانه یک امتیاز منفی برای فیلم نامه محسوب می شود. از طرف دیگر اگر بگوییم ای کاش سیمین خانه دار بود چی؟ در این صورت فیلم نامه درست میشد؟ جواب: خیر. زیرا سیمین طرز فکر مدرن و اندیشه قویی دارد این را از سخنان او به قاضی در دادگاه و به ما در سراسر فیلم، میتوان به روشنی برداشت کرد. همچنین ژشت های روشنفکرانه اش. حالا اگه سیمین یک خانوم خانه دار بود چی؟ در این صورت هیچ کدام از این ویژگی ها را نداشت. با تمام احترامی که برای خانوم های خانه دار ایرانی قائلم اما یک خانوم خانه دار ایرانی فاقد چنین ویژگی هایی است. روشنفکری و طرز تفکر و تجربه سیمسن یکی از دلایل خواستار جدایش با نادر است. خودتان پیدا کنید.
3- در پایان  فرهادی از یک پایان باز استفاده کرده تا مخاطب خودش قضاوت کند که دختر، پدر را انتخاب میکند یا مادر را. من یک سوال دارم: دختر باید بین چی و چی انتخاب کند؟ در سرتاسر فیلم فقط سیمین است که دروغ نمیگوید و فقط سیمین است که در شرایط بحرانی اصولش را زیر پا نمیگزارد حالا می خواهد چه انسان معتقدی باشد یا نباشد. بنابراین این یک جواب ساده ایی است که دختر صد در صد مادر را انتخاب می کند. و به نظر من پایان باز به این منظور چندان منطقی نبود.
در آخر یک نکته دیگر بگم اینکه آقای فرهادی از یک مستخدم که یک سوژه تکراری بود در این فیلم به عنوان شخصیت محوری استفاده کرده بود که در چهارشنبه سوری نیز استفاده کرده بود.

ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط هر روز آخرین خبر استخدامی را برات اس ام اس میفرستیم در تاریخ 1393/10/9 و 4:10 دقیقه ارسال شده است

سلام وقت بخیر

اگه تمایل داری هر روز آخرین اخبار استخدامی شرکت ، سازمان های دولتی را دریافت کنی

می تونی به لینک زیر جهت فعال سازی بری

http://sms.mida-co.ir/newsletter/6/estekhtam

این نظر توسط دریافت پنل رایگان به همراه خط اختصاصی با پیش شماره 50005 در تاریخ 1393/9/7 و 2:15 دقیقه ارسال شده است

باسلام خدمت شما مدیر عزیز

جهت ثبت نام پنل اس ام اس رایگان با همراه خط اختصاصی با پیش شماره 50005 می توانید به آدرس

http://50005.mida-co.ir

مراجعه نمائید.

منتظر حضور گرمتون هستیم

mida-co.ir

این نظر توسط پیشنهاد یک کسب کار هوشمندانه در تاریخ 1393/8/26 و 1:25 دقیقه ارسال شده است

با سلام خدمت شما

این پیام احتمالا آینده ی تجاری شما را متحول خواهد کرد

شما می توانید با حداقل سرمایه ی اولیه ،

صاحب جامع ترین مرکز فروشگاهی و خدماتی شهرتان شوید

جهت کسب اطلاعات بیشتر به وبسایت WWW.IBP24.ORG مراجعه نمایید

این نظر توسط سامانه پیامک در تاریخ 1393/7/2 و 1:36 دقیقه ارسال شده است

با سلام خدمت شما مدیر محترم
شما می توانید با عضویت در طرح همکاری فروش پنل و خطوط پیامکی از بازدید کننده وبلاک خود درآمد کسب کنید
ابتدا وارد آدرس زیر شوید و مراحل ثبت نام رو کامل نمائید
http://sms.mida-co.ir/hamkar
سپس وارد پنل کاربری شوید و از قسمت شبکه فروش و بازاریابی کد های مربوط به فروش پنل را در سایت خود قراردهید بعد از معرفی هر کاربر به شما 25 درصد سود فروش داده می شود
جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه نمائید
mida-co.ir
info@mida-co.ir

این نظر توسط سامانه پیامک در تاریخ 1393/4/20 و 3:57 دقیقه ارسال شده است

با سلام خدمت شما مدیر محترم

برای داشتن یک سامانه حرفه ای و رایگان همین حالا اقدام نمائید. سامانه sms5002.ir به شما یک پنل پیامک کاملا اختصاصی رایگان می دهد با این سامانه پنل ارتباطی جدیدی بین سایت و کاربران خود آغاز کنید. برای فعال سازی همین حالا اقدام نمائید.

جهت ثبت نام به آدرس زیر مراجعه نمائید

sms5002.ir/register.php

این نظر توسط رزرو هتل با 50 درصد تخفیف در تاریخ 1392/2/25 و 15:59 دقیقه ارسال شده است


رزرو هتل شیراز ، کیش ، قشم ، مشهد و تمام نقاط با 50 درصد تخفیف

لینک رزرو هتل بشه به egardesh.com

شماره تماس : 021-44151435 و 44155227-021مشاهده اطلاعات بیشتر در www.egardesh.com

سامانه رزرواسیون مهر

راحت ، ارزان و با اطمینان خرید کنید

این نظر توسط مهاجرت ويزا تور مسافرت صرافي در تاریخ 1391/8/9 و 22:11 دقیقه ارسال شده است

پيشنهاد ويژه مدير وبلاگ به بازديد كنندگان:سايت مجله خبري ايراني مهاجريست بهترين سايت اطلاع رساني از آخرين اخبار و مقالات و بانك اطلاعات در ضمينه هاي:

1. راهنماي مهاجرت, شرايط مهاجرت و دريافت ويزا

2. معرفي تورهاي مسافرتي معتبر

3. معرفي صرافي هاي معتبر

4. معرفي مراكز اقامتي, هتلها, مراكز خريد و جاذبه هاي توريستي تمام كشورها

5. راهنماي اخذ بورس تحصيلي رايگان از كشورها

6. معرفي فرصت هاي سرمايه گذاري داخلي و خارجي

و هزاران مطلب و اخبار به روز در ارتباط با صنعت گردشگري و توريسم, آموزش, تجارت و ... در اختيار بازديدكنندگان قرار ميدهد.حتما از اين سايت جذاب بازديد نماييد.

WWW.MOHAJERIST.COM


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
نقد و بررسی سینمای جهان- نقد و بررسی مسائل داغ جهان
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 12
 • کل نظرات : 2
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 11
 • آی پی امروز : 3
 • آی پی دیروز : 1
 • بازدید امروز : 25
 • باردید دیروز : 2
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 27
 • بازدید ماه : 94
 • بازدید سال : 854
 • بازدید کلی : 45,641
 • کدهای اختصاصی